Na sportování nezbývá čas!
Pohybová aktivita, zahrnující široké spektrum aktivit počínaje chůzí, jízdou na kole, prací na zahradě či kondičním během, by měla být přirozenou součástí života každého člověka. Pomáhá udržet lidský organismus v dobrém zdravotním stavu, tělesné a duševní kondici. S rychlým rozvojem moderních technologií jsme však svědky rostoucí fyzické pasivity lidí. Potřeba pohybových aktivit se postupně vytrácí z většiny pracovních činností i jako součást aktivních forem dopravy. Dnešní člověk vede výrazně odlišný způsob života než generace jeho rodičů či prarodičů. Je zpravidla vzdělanější, mobilnější a informovanější, ale na druhé straně dochází k dramatickému snížení celkového objemu pohybových aktivit. Většina společnosti vnímá sport spíše jako pasivní zábavu, sledování výkonů profesionálních sportovců, než jako nezastupitelnou formu osobního rozvoje, udržování fyzické kondice, cesty k upevnění zdraví a navozování přátelských vztahů a pocitů celkové osobní pohody.
Pravidelně aktivně sportuje pouze menší část naší společnosti, a to je alarmující v kontextu zdravotně sociálních dopadů. Paradoxem je, že neustále narůstá sportovní infrastruktura v podobě cyklostezek, sportovních parků a areálů. Firmy se snaží různými bonusovými programy motivovat své zaměstnance, aby sportovali. Školy a školky v rámci svých programů vedou děti ke sportu, sportovní kluby jsou aktivní v náborech nových členů. Pro člověka je však přirozená pohodlnost a přístup k pasivním aktivitám, které zaberou velkou část volného času, prostřednictvím televize, počítačů a mobilních telefonů, je bohužel velmi snadný.
Na sportování tak nezbývá čas!
Většina rodičů má zkušenost, že přimět děti k pohybu, když si chtějí doma hrát, vyžaduje mnohdy určitý tlak. Děti nechtějí jít na trénink, ale po tréninku jsou spokojené, veselé a mají zážitky. Zájem rodičů o aktivní sport a tento tlak na děti se zdá být nezbytný a je správnou cestou, jak vést děti k pohybu. Nedílnou součástí souboru faktorů podporující sportování je rozmanitá sportovní infrastruktura. Možnost výběru umožňuje rozvoj různých pohybových aktivit a nevšednost zážitků, jak pro děti, tak pro dospělé. Sportovní infrastruktura má však svá omezení v podobě nepřístupnosti pro veřejnost, což výrazně snižuje možnost jejího využití.
Společnost musí mít zájem na zvyšování pohybové zdatnosti, aby byla zdravá, spokojená a mohla podávat odpovídající pracovní výkony a co nejméně zatěžovala zdravotní systém.
Cestou ke zlepšení stavu může být spolupráce v daném územním celku mezi obcí, firmami, školami a sportovními kluby. Obec a firmy potřebují zdravé a spokojené občany, zaměstnance. Školy chtějí mít zdravé a učenlivé děti. Sportovní kluby zase dostatek dětských a dospělých sportovců na určité sportovní úrovni. Propojení těchto subjektů je tedy smysluplné. Obec v rámci této spolupráce musí hrát hlavní zastřešující roli. Disponuje finančními prostředky, sportovními areály, tělocvičnami a zaměstnanci. Firmy mohou poskytnout finanční prostředky. Sportovní organizace mají vyškolené trenéry, kteří jsou však v mnoha případech dobrovolníci. Právě nedostatek profesionálních trenérů a obsluhy sportovišť jsou hlavními limitujícími faktory efektivního využití sportovní infrastruktury pro veřejnost.
Představte si celodenně BEZPLATNĚ otevřená veškerá veřejná sportoviště s vyhrazenými časovými bloky pro školky, školy, zaměstnance firem a členy klubů, kde by celodenně byly k dispozici sportovní pomůcky a trenéři, kteří by danou aktivitu vedli a kontrolovali.
V Říčanech máme rozmanitou sportovní infrastrukturu, máme tedy možnost zkusit uvést tento model do praxe a významně tak pomoci zvýšit sportování našich občanů a zaměstnanců firem, které působí v našem městě a zapojily by se do tohoto programu.
POJĎME SPORTOVAT, být tak vzorem pro naše děti a další spoluobčany a být zdravější a spokojenější společností!